Несиметричне сухе тертя для моделей очищення поверхні

  • Kazimieras Ragulskis Member of Academies of Sciences of the USSR (later of the Russian Academy of Sciences) and Lithuania, Professor Emeritus, Habilitated Doctor, Kaunas University of Technology, Kaunas, Lithuania
  • Algimantas Bubulis Professor, Habilitated Doctor, Kaunas University of Technology, Mechatronics Institute, Kaunas, Lithuania
  • Arvydas Pauliukas Doctor, Vytautas Magnus University, Akademija, Kaunas District, Lithuania
  • Petras Paškevičius Doctor, Company “Vaivora”, Kaunas, Lithuania
  • Rimas Maskeliūnas , Professor, Habilitated Doctor, Vilnius Gediminas Technical University, Vilnius, Lithuania
  • Liutauras Ragulskis Doctor, Vytautas Magnus University, Kaunas, Lithuania

Анотація

У процесі очищення поверхні відбуваються різні нелінійні ефекти. Серед різних нелінійних ефектів, що відбуваються в таких системах, важливе значення має сухе тертя. Таким чином, ряд робіт присвячено дослідженню цього ефекту. У числових запрошеннях зазвичай використовується деяке наближення перехідних областей між різними постійними значеннями сили сухого тертя. Це дозволяє наблизити нелінійні ефекти, що мають місце в таких системах. Для представлення деяких із цих ефектів запропонована модель несиметричного сухого тертя в цій роботі.

Досліджена модель має один ступінь свободи і включає конкретний тип нелінійності. Він передбачає використання величин з попереднього моменту часу та логічних операцій «і» і «або». Детально описана чисельна процедура дослідження цього явища. Представлені та проаналізовані результати розрахунків за різними параметрами досліджуваної динамічної системи. З отриманих результатів видно застосованість даної моделі для відтворення досліджуваного нелінійного явища.

Досліджено варіацію переміщення як функції часу, зміну швидкості як функції часу, варіацію прискорення як функцію часу, варіацію швидкості, помножену на прискорення як функцію часу.

Наведено варіації величин, що визначають несиметричну силу сухого тертя як функції часу, так і функції швидкості.

Досліджено уявлення у фазовій площині: швидкість як функція переміщення, прискорення як функція швидкості, швидкість, помножена на прискорення як функція переміщення.

Досліджено три ширини обох взаємно рівних перехідних областей. Детально представлені результати, що представляють динамічну поведінку аналізованої системи. Вплив ширини перехідних областей спостерігається в представлених графічних результатах.

Запропонована модель несиметричного сухого тертя застосовується як частина інших більш складних моделей, що використовуються для дослідження процесу очищення поверхні.

Ключові слова: очищення поверхні, несиметричне сухе тертя, числова модель, нелінійне явище, графічні результати.

Опубліковано
2020-08-31