СИНХРОНІЗАЦІЯ РОЗКЛАДІВ РУХУ МІСЬКОГО ГРОМАДСЬКОГО ТРАНСПОРТУ У ПЕРЕСАДОЧНОМУ ВУЗЛІ З ВИКОРИСТАННЯМ ГЕНЕТИЧНИХ АЛГОРИТМІВ
Анотація
Робота присвячена актуальній проблемі оптимізації роботи міського громадського транспорту шляхом синхронізації розкладів руху на пересадочних вузлах. Актуальність дослідження обумовлена зростаючою потребою у підвищенні ефективності та якості обслуговування пасажирів міського транспорту.
Синхронізація розкладів є одним із ключових факторів, що впливають на рівень задоволеності пасажирів та загальну ефективність транспортної системи. По-перше, узгодженість розкладів різних видів транспорту дозволяє пасажирам оперативно здійснювати пересадки, зменшуючи час очікування. По-друге, синхронізація розкладів сприяє раціональному використанню транспортних ресурсів, що дає можливість уникнути дублювання маршрутів та підвищити заповнюваність транспортних засобів. Це сприяє зниженню експлуатаційних витрат й більш ефективному управлінню транспортною інфраструктурою. По-третє, раціональна транспортна система, що функціонує ефективно, сприяє зменшенню шкідливих викидів в атмосферу. Це відбувається завдяки скороченню потреби у використанні особистого транспорту.
В якості об’єкту дослідження було обрано пересадочний вузол у місті Верхньодніпровськ Дніпропетровської області України. Метою дослідження є підвищення ефективності обслуговування пасажирів міської мережі автобусного транспорту за рахунок синхронізації розкладів руху для пересадочного вузла «Автовокзал».
Для досягнення мети дослідження було проведено натурні дослідження у вибраному транспортному вузлі, розроблено імітаційну модель функціонування транспортного вузла та проведено оптимізацію розкладів за допомогою генетичного алгоритму на підставі результатів імітаційного моделювання.
Результати дослідження продемонстрували ефективність запропонованого підходу. Отримано оптимальний розклад руху, який дозволяє знизити середній час очікування пасажирів на пересадку в ранковий пік на 3,2%.
Ключові слова: синхронізація розкладів, пересадочний вузол, імітаційне моделювання, генетичний алгоритм, оптимізація, міський громадський транспорт.