ЛІСОВІ ФІТОЦЕНОЗИ УКРАЇНИ В УМОВАХ ВОЄННОГО СТАНУ

  • Н.П. Ковальчук Луцький національний технічний університет, Луцьк, Україна
  • Н.О. Толстушко Луцький національний технічний університет, Луцьк, Україна
Ключові слова: лісові фітоценози, ліс, насадження, лісова пожежа, ліси під час війни

Анотація

Дослідження передбачали вивчення та аналізування проблеми збереження лісових фітоценозів в умовах повномасштабного вторгнення агресора на територію України та ведення бойових дій. Об’єктом дослідження були лісові фітоценози України. У статті описано вплив негативних факторів антропогенного походження на ліси України, що спричинено повномасштабним вторгненням країни-агресора та веденням бойових дій. Особлива увага приділена лісовим фітоценозам найбільш постраждалих під час війни територій та запропоновано їх карту. Розкрито основні функції лісу як багатофакторної системи, а також умови, за яких вказана система зможе повноцінно функціонувати. Проаналізовано та чітко роз’яснено основні проблеми функціонування лісової галузі у період війни. Також зазначена завдана шкода лісовим насадженням, зокрема описана небезпека, яку становлять пожежі і руйнація піднаметового покриття, що спричинена безконтрольною діяльністю людини. Встановлено, що серед найбільш постраждалих лісових насаджень внаслідок війни є ліси сходу, півдня та півночі України. За результатами досліджень сформульовані висновки, рекомендації та можливі напрями розвитку лісової галузі і відновлення лісів після завершення військових дій на території України. Зокрема, зазначено, що екосистеми штучного походження є менш стійкими до різних факторів навколишнього середовища, тому пріоритетом має стати збереження природних лісів України. Кожна екосистема здатна до самовідновлення, тому є надія, що з плином років знищені лісові фітоценози почнуть відновлюватися природним шляхом та стануть стійкішими до впливу негативних факторів навколишнього середовища. Особливо у період війни українське суспільство має зрозуміти важливість лісів та дбайливо ставитися як до лісових екосистем, так і до навколишнього середовища в цілому, наближуючись до гармонії існування з природою.

Посилання

Запорізьке обласне управління лісового та мисливського господарства. (2022). Лісівники і екологи обговорили тему рубок під час дії воєнного стану (Foresters and ecologists discussed the topic of felling during martial law). Retrieved May 13, 2022, from https://zaplis.gov.ua/press-sluzhba/novini-derzhagentstva/lisivniki-i-ekologi-obgovorili-temu-rubok-pid-chas-dii-voennogo-stanu.html

Ковальчук, Н. П. (2011). Еколого-біологічні проблеми зелених насаджень м. Луцька (Ecological and biological problems of green spaces in the city of Lutsk). Луцьк: РВВ ЛНТУ.

Кучерявий, В. А., Дудин, Р. Б., Ковальчук, Н. П., & Пилат, О. С. (2004). Дерева, чагарники, ліани в ландшафтній архітектурі (Trees, shrubs, vines in landscape architecture). Львів: Кварт.

Район. Еко. (2022). Лісова галузь в умовах війни. Чого чекати і чого боятися? (The forest industry in war conditions. What to expect and what to fear?). Retrieved June 2, 2022, from https://eco.rayon.in.ua/topics/517755-lisova-galuz-v-umovakh-viyni-chogo-chekati-i-chogo-boyatisya

Опубліковано
2022-10-31